Včelí produkty

Mezi včelí produkty se zpravidla počítá med, pyl, vosk, mateří kašička a včelí jed.
Jejich využití známe nejen z kuchyně (med, někdy pyl), ale setkáváme se s nimi v kosmetických přípravcích (med, pyl, vosk, mateří kašička i včelí jed) i při lékařském využití (opět všechny uvedené případy). Vosk má i technické využití ve slévárenském modelářství, v některých uměleckých oborech (odlitky, tmely, politury).
Ale včely mnohem větší užitek přinášejí mimo tyto produkty, opylováním hmyzosnubných rostlin v krajině. Uvádí se, že užitek pro okolní zemědělce a sadaře je asi 10x vyšší než užitek pro chovatele včel. A navíc je tu finančně nevyčíslitelná estetická hodnota kvetoucích polí, luk, sadů a hájů, které by bez opylení včelami (ale i jiným hmyzem) zdaleka neoplývaly takovou pestrostí rostlinných druhů.

Základní potravinou, kterou včely hromadí pro svou potřebu med. Je pro ně univerzálním zdrojem energie, proto se někdy také označuje jako „včelí chléb“. Ve srovnání s lidskou potravou je však význam medu pro včely mnohem větší. Včely ale potřebují ještě jednu potravinu, a tou je pyl. Je pro ně zdrojem bílkovin, můžeme ho tedy přirovnat k masu, tvarohu nebo sýrům v potravě lidí.

Obě tyto složky potravy včely sbírají v přírodě, v úle je pak ošetřují a přetvářejí v ideální snadno stravitelnou potravinu pro svůj plod. My využíváme toho, že med i včelami zpracovaný pyl jsou dobře stravitelné i pro člověka.

V přírodě včely sbírají ještě pryskyřičné látky, které přetvářejí propolis, a využívají je k desinfekci úlu.

Další tři včelí produkty: vosk, mateří kašička a včelí jed jsou produkty metabolismu včelího těla. Včelí vosk produkují včelí dělnice určitého stáří (ani příliš mladé, ani příliš staré) ve formě šupinek, které se objevují na spodní straně jejich těla.
Mateří kašička je velmi populární a i mezi nevčelaři známý produkt který produkují úlové dělnice a využívají ke krmení včelích larviček a matky. Obsahuje jednoduché cukry, volné aminokyseliny a mnoho biologicky velmi účinných složek hormonálního i nehormonálního charakteru.
Včelí jed produkují opět dělnice a v určité míře i matka. Trubci naopak jed neprodukují a nemají ani funkční žihadlo. Včely využívají jed při obraně včelstva, člověk používá včelí jed v medicíně jako stimulační prostředek buněčného metabolismu.