Co med nesmí obsahovat

Co med určitě nesmí obsahovat

Včelami vytvořený, správně sklizený a pečlivě ošetřovaný med smí obsahovat jen ty látky, které jsou obsaženy ve včelami sbíraných sladkých šťávách, nebo které do něj přidaly včely v procesu zrání. Rozhodně nesmí obsahovat zbytky látek používaných na ošetřování polních plodin, zbytky léčiv používaných k léčení včel ani žádné umělé konzervační přísady.

Pesticidy, látky používané k ošetření rostlin na polích, mohou zemědělci požívat jen na nekvetoucí porosty, které nejsou navštěvované včelami. Včelaři každoročně hlásí stanoviště svých včelstev Obecním úřadům a zemědělci musí plánovat ošetření svých porostů tak, aby včelstva neohrozili. Příroda má ještě jednu pojistku: včela zasažená škodlivou látkou často nemá dost sil a uhyne dříve než stačí se svoji dávkou nektaru se škodlivinou dolétnout do úlu.

Léčiva. Včely mají, jako každý organizmus na Zemi, své choroby a škůdce. Ty se potlačují pomocí různých léčiv. Na rozdíl od okolních států, kde je léčení včel často ponecháno na rozhodnutí včelaře, je v České republice způsob ošetření vázán přísnými veterinárními předpisy. Léky se zásadně mohou používat až po sklizni medu, na podzim. Ve výjimečných případech i brzo na jaře, před tím, než včely začnou sbírat v přírodě nektar. Dostanou se tedy jen do zimních zásob včelstva, ale rozhodně ne do medu, který včelař sklízí. Protože včely zimní zásoby včely zpravidla zcela spotřebují při jarním rozvoji včelstva a čerstvý med ukládají do plástů, které jim včelař vloží do úlu až před novou snůškou, nebo které si včelstvo nově postaví, není možné, aby se zbytky léčiva jakýmkoliv způsobem dostaly do medu.

Hydroxymetylfurfural (HMF). Tuto látku se složitě znějícím názvem nikdo do medu nepřidává. Vzniká v medu tehdy, je-li zahříván na teplotu vyšší než asi 50 oC. Včelám může větší obsah HMF způsobit určité zdravotní potíže, lidskému tělu však rozhodně nijak neškodí. Přesto se obsah HMF v medu pečlivě sleduje. Je totiž známkou, že s medem bylo nedovoleným způsobem nakládáno. Při zpracování ve velkých provozech se med úmyslně zahřívá, aby jej bylo možno rychle plnit do obchodních balení. Čím je teplejší, tím rychleji teče. Ale teploty nad 50 oC ničí většinu enzymů, mnohé vitaminy a další biologicky cenné látky. Zůstává jen cukerný roztok a minerální látky. Proto nesmí být obsah vyšší než 20 mg HMF na 1 kilogram medu. Vysoký obsah HMF mívají přirozeně také medy dovážené z tropických oblastí, bohužel také se všemi negativními důsledky zde uvedenými.

Med dále nesmí obsahovat žádný uměle přidaný cukr. V současnosti se bohužel objevují medy narušené přidávání cukrů vzniklým například chemickým štěpením kukuřičného škrobu, tedy výrazně levnější suroviny než je med.. Týká se to ale jen medů od velkododavatelů. Drobný včelař nemá k této technologii přístup, proto jeho medy takto porušovány být nemohou. Samozřejmě hlavním důvodem je osobní záruka včelaře za svůj med. Na druhou stranu je třeba říci, že tyto škrobové deriváty nejsou nijak zdravotně závadné (používají se například jako základní sladidlo ve většině limonád). Problém je v něčem jiném: zákazník při nákupu anonymního medu v hypermarketu často nekupuje ve sklenici to, co očekává, tedy med, ale podstatně levnější sladidlo, srovnatelné kvalitou se stolním cukrem, ovšem za cenu několikanásobně vyšší.