Co obsahuje med

Bylo by jistě velkým zjednodušením považovat med jen za jakýsi druh cukru přinášený včelami. Když porovnáme obsahy látek v těchto dvou produktech, vynikne, jak velký rozdíl mezi nimi je.

Začněme stolním cukrem, ve kterém nalezneme:

sacharózu (řepný, nebo-li třtinový, cukr) 98 %, vodu do 0,5 %, nestravitelné látky 1,5-2 %. K nestravitelným látkám patří hlavně mletý vápenec, který se používá pro čistění cukru při jeho rafinaci, a jehož zbytky ve výsledném produktu zůstávají. V cukru ale mohou být přítomny i jiné minerální látky.

Naproti tomu med obsahuje mnoho cenných látek. Jejich obsah však kolísá podle roční doby a místa sběru sladkých šťáv včelami.

Obsah cukru se pohybuje okolo 80 %, z toho většinu tvoří jednoduché a dobře stravitelné cukry fruktóza a glukóza, menší množství (1-10 % z celkového množství cukrů) tvoří sacharóza a stejné množství může být dalších složitějších cukrů z nektaru nebo medovice. Složení se silně liší podle toho jakou sladinu (různé typy nektaru nebo medovice) včely sbíraly. Vody ve zralém medu smí být 15-20 %.

Dále se v medu nachází enzymy. Sice jen 0,1-0,5 %, ale protože jde o biologicky velmi účinné látky, je jejich obsah významný. Vitaminy skupiny B, vitamin C, kyselina pantotenová a další tvoří asi 0,1 % obsahu. Cenných minerálních látek nacházíme v medu téměř 1 % (více v medovicových než v nektarových medech). Dále pak malá množství organických kyselin, aminokyselin, látek hormonálního charakteru (těch je podstatně více v mateří kašičce), rostlinných barviv a ještě asi pět desítek různých dalších biologicky účinných látek.